Święto Patrona Szkoły PDF Drukuj Email
Szkoła - imprezy i wydarzenia
      98. ROCZNICA URODZIN RTM. WITOLDA PILECKIEGO
61. ROCZNICA ŚMIERCI RTM. WITOLDA PILECKIEGO
11. ROCZNICA NADANIA IMIENIA RTM. WITOLDA PILECKIEGO
SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 21 w GRUDZIĄDZU


„ Rotmistrz Pilecki jest jednym z naszych bohaterów narodowych, przy którego Imieniu należałoby salutować każdemu wojskowemu. (…) Nie jesteśmy lepsi od Niemców i Rosjan, ponieważ potrafiliśmy własnymi rękami mordować swoich bohaterów”
( mowa obrońcy podczas procesu rehabilitacyjnego, wygłoszona w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego z 1990 r.)



61. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego obchodziliśmy w tym roku szczególnie uroczyście.
26 maja 2009r. odbył się apel przed tablicą pamiątkową poświęconą patronowi szkoły. Podczas uroczystości obecni byli: Pan dyrektor ZSO nr 5 Adam Przybylak, Pani wicedyrektor Hanna Piecuch – Szulc i Pani wicedyrektor Hanna Jasińska, nauczyciele i uczniowie – przedstawiciele klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły prowadzący przypomnieli historię nadania imienia rtm. Witolda Pileckiego Szkole Podstawowej nr 21 a później przeniesienia imienia na ZSO nr 5. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową. W części słowno – muzycznej występujący uczniowie przypomnieli życiorys rotmistrza. Nauczyciele i uczniowie wysłuchali wierszy i piosenek tematycznie związanych z bohaterską postawą patrona. Część artystyczną zakończyła prezentacja multimedialna –„ROTMISTRZ WITOLD PILECKI – bohater naszych czasów” autorstwa Konrada Gałki.                                                                                                                                          
Wyprowadzenie sztandaru stanowiło ostatni punkt uroczystości.
       
Kilka dni wcześniej uczniowie zmagali się w konkursie: „ Czy znasz Patrona Szkoły”? Dwa pierwsze miejsca zdobyli Anna Mulson i Oskar Dąbrowski z klasy V B. Drugą lokatę zajął Wojciech Sadecki ( V B) , a trzecią – Marcin Krawiecki ( IV B). Również w maju ukazał się biuletyn zawierający ofertę zajęć proponowanych przez szkołę, informacje o organizacji konkursów międzyszkolnych,  historię ZSO nr 5 oraz historię nadania szkole imienia rtm. Witolda Pileckiego. W klasach, jak co roku w maju, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali gazetki okolicznościowe.
        Uroczystości związane ze Świętem Szkoły  odbyły się 29 maja. W godzinach porannych nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli we mszy świętej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, w krótkim programie słowno – muzycznym prowadzący przedstawili postać rotmistrza. Uczniowie zapewniali, że patron jest człowiekiem godnym naśladowania.
Deklarowali:   
    
 „ Kochamy naszą ojczystą ziemię – jak rotmistrz Pilecki.
   Szanujemy dobre tradycje naszego narodu – jak rotmistrz Pilecki.
   Wyrośniemy na ludzi honoru – jak rotmistrz Pilecki.
   Będziemy w życiu wierni najważniejszym wartościom – jak rotmistrz Pilecki.”      
                             

Podczas mszy celebrowanej przez proboszcza parafii , księdza Piotra Neumanna, modliliśmy się w intencji patrona, „wielkiego człowieka, który na ołtarzu ojczyzny złożył siebie w darze”. Prosiliśmy,  „byśmy sprostali Jego wielkości i zdali egzamin życia, tak jak On dał tego przykład”. Msza sprawowana była również w intencji Karola Kaweckiego, ucznia zaangażowanego w nadanie Szkole Podstawowej nr 21 im. rtm. Witolda Pileckiego 
oraz  biskupa Jana Chrapka, który przed jedenastu laty świecił sztandar szkoły.
W godzinach poobiednich zaproszeni goście mogli oglądać wystawę poświęconą
rtm. Witoldowi Pileckiemu.  Przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej.






Jej otwarcia dokonał Pan dr Mirosław Golon – Dyrektor IPN w Gdańsku. Zaproszeni goście złożyli wpisy w księdze pamiątkowej.
Wieczorem w hali sportowo – rekreacyjnej ZSO nr 5 odbyła się uroczysta akademia. Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Pani Zofia Pilecka – Optułowicz – córka rtm. W .Pileckiego,
- Pan Andrzej Pilecki – syn rtm. W. Pileckiego wraz z wnukiem Adamem,
- Pan dr Mirosław Golon – dyrektor IPN w Gdańsku,
- Pan Jarosław Tęsiorowski – sekretarz prezesa Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej IPN w Warszawie,
- Pan Piotr Gajewski – sekretarz prezesa Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej IPN
w Warszawie,
- Pan Jacek Pawłowicz- historyk IPN w Warszawie,
- Pani Marzenna Drab – grudziądzka parlamentarzystka,
- Pani Sławomira Gajewska – wizytator Kuratorium Oświaty,
- Pan Robert Malinowski – Prezydent Grudziądza,
- Ksiądz Piotr Neumann – proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła,
- Pan Roman Pułka – prezes zarządu Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy wraz z pocztem sztandarowym,
- Pani Ewa Czarnecka– pomysłodawczyni i inicjatorka nadania Szkole Podstawowej nr 21 imienia rtm. Witolda Pileckiego,
- Pani Anna Piotrowska i Pan Mateusz Rolewicz – obecnie osoby dorosłe, w 1996 roku, przedstawiciele społeczności szkolnej, którzy byli szczególnie zaangażowani w walkę
o nadanie imienia wyjątkowego człowieka naszej szkole,
- dyrektorzy i nauczyciele szkół noszących imię rtm. Witolda Pileckiego wraz z młodzieżą
z następujących placówek: Gimnazjum nr 31 z Warszawy, XV LO z Katowic, XI LO
z Białegostoku, Szkoła Podstawowa z Rękus,
- dyrektorzy i nauczyciele grudziądzkich szkół.
Podczas uroczystości obecni byli nauczyciele i pracownicy ZSO nr 5 im. rtm. Witolda Pileckiego. Na trybunach zasiedli uczniowie wraz z rodzicami.
Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Pan Adam Przybylak – dyrektor ZSO nr 5. Powitał zaproszonych gości, przedstawił cel spotkania, określając uroczystość mianem „wywiadówki patriotycznej”.


Nie mogła zaszczycić nas swoja obecnością Pani dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im . rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach. Pani dyrektor przesłała list, z którego treścią zapoznał gości Pan dyrektor ZSO nr 5 Adam Przybylak.
W dalszej części Pani Anna Piotrowska i Pan Mateusz Rolewicz opowiedzieli o okolicznościach wyboru rtm. Witolda Pileckiego na patrona szkoły. „ Zaczęło się odkrywanie kawałek po kawałku, fakt po fakcie niezwykłego życiorysu niezwykłego człowieka…” – mówiła Pani Anna Piotrowska.
Następnie głos zabrała Pani Zofia Pilecka – Optułowicz. W swej wypowiedzi wspominając ojca, zwracała się do młodzieży: „(…)  nie zginął. Jest ziarnem, które dało plon w postaci tak wspaniałej młodzieży.”


Podobnie ciepłe słowa skierował do uczniów  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu Pan Andrzej Pilecki. Podkreślił, że grudziądzka szkoła jest jedną z nielicznych szkół w Polsce noszących imię rtm. Witolda Pileckiego.


Następnie Pan dr Mirosław Golon wręczył album o rotmistrzu Pani Ewie Czarneckiej i tym samym podziękował za zaangażowanie w nadanie Szkole Podstawowej nr 21 imienia rtm. Witolda Pileckiego.
„Ojciec Julian był leśniczym i pierwsze 10 lat (…) Witold Pilecki spędził w przepięknych lasach, gdzie tak jak wy biegał, grał w piłkę, skakał po drzewach, ocierał sobie kolana
i był pod opieką rodziców, którzy chcieli przekazać mu wiedzę o Polsce. Polsce, której
nie było – była pod zaborami…” – mówił pan Jacek Pawłowicz – historyk IPN w Warszawie. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali i  obejrzeli prezentację albumu o rtm. Witoldzie Pileckim. Ci, którzy jako pierwsi prawidłowo odpowiedzieli na pytania dotyczące życia rotmistrza, otrzymali albumy.
W kolejnym punkcie uroczystości Pan dyrektor ZSO nr 5 Adam Przybylak wręczył listy gratulacyjne. Otrzymali je Pan Jacek Pawłowicz, Pan Roman Pułka, Pani Anna Piotrowska, Pan Mateusz Rolewicz, Ksiądz Piotr Neumann, Pani Sławomira Gajewska.
Głos zabrała Pani Marzenna Drab, która podkreśliła fakt, że związana jest ze szkołą, która nosi imię tak niezwykłego człowieka.
Pani Sławomira Gajewska z sentymentem mówiła o szkole, w której niedawno pracowała. Równocześnie podziękowała za przygotowanie akademii.
Jako ostatnia zabrała głos Pani Zofia Pilecka – Optułowicz. Wyraziła podziw dla pracy tylu osób, które włączyły się w przygotowanie uroczystości. W słowach skierowanych do młodzieży, życzyła jej, by chwile spędzone w szkole płynęły w miłej atmosferze.
Podczas uroczystości nie zabrakło akcentu poetyckiego. Stanowiła go recytacja wiersza o rtm. Witoldzie Pileckim  w wykonaniu uczennicy gimnazjum. Czas uprzyjemnił występ chóru Boni Cantores. Chórzyści z ZSO nr 5 wykonali wiązankę pieśni żołnierskich. Zaśpiewali również piosenkę o Grudziądzu:
„Grudziądz, Grudziądz to gotycka smukła Fara, Grudziądz, Grudziądz to nad Wisłą Wodna Brama Cytadeli masyw i Zamkowa Góra I zaklęta w jej historii pieśń ponura”


Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandarów był czas na wspólną fotografię i zebranie autografów gości w albumach.
Podczas dwudniowego pobytu w Grudziądzu zaproszeni goście w piątek, 29.05.09 r.  odpoczywali w basenach solankowych i piramidzie w Geotermii Marusza. W sobotę, 30.05.09 r., spacerowali Błoniami Nadwiślańskimi, złożyli kwiaty przy Pomniku rtm. Witolda Pileckiego, udali się na Górę Garnizonową, zwiedzali Twierdzę Grudziądzką, Cytadelę. Spacer po Starówce Grudziądza stanowił ostatni punkt pobytu gości w naszym mieście.





Uroczystość związana z rocznicą urodzin (13.05.1901 r.) i śmierci patrona ( 25.05.1948 r.), a także nadaniem Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu im. rtm. Witolda Pileckiego ( maj 1998 r.) na długo zostanie w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie.

 
order flagyl purchase clomid cheap buy amoxil online no prescription can you buy priligy in usa purchase glucophage