Dlaczego MY?

Nasze atuty:

  • Baza dydaktyczna
  • Obiekty sportowe
  • Kadra pedagogiczna
  • Wyniki egzaminów zewnętrznych
  • Sukcesy absolwentów

 

 

kariera

BAROMETR ZAWODÓW- ZAPOTRZEBOWANIE NA ZAWODY

„Barometr zawodów” jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach. Eksperci analizują osobno sytuację dla każdego zawodu i klasyfikują go do jednej z trzech kategorii:

- zawodów deficytowych, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka,

- zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie,

- zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

Z uwagi na rozbudowaną strukturę „Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy” (ponad 2300 zawodów) w ramach barometru ocenie podlegają zawody najczęściej występujące na rynku pracy.

Wnioski płynące z oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy:

1. Bezrobocie wśród osób młodych często generują nietrafione wybory edukacyjne i związana z tym później­sza niechęć do pracy w zawodzie.

2. Absolwentom szkół często brakuje odpowiednich umiejętności praktycznych, w szczególności dotyczy to absolwentów techników. Wielokrotnie wskazywano też na brak umiejętności czytania rysunku techniczne­go oraz słabą znajomość języków obcych.

3. Pracodawcy od kandydatów do pracy oczekują posiadania aktualnych uprawnień i doświadczenia zawodo­wego. Ważną rolę odgrywa też znajomość specjalistycznych programów komputerowych. Tylko w nielicz­nych przypadkach pracodawcy wyrażają chęć przeszkolenia potencjalnych pracowników.

W przypadku zawodów technicznych osoby z długą przerwą w wykonywaniu zawodu mają nieaktualne kwalifikacje i brak im umiejętności obsługi komputera oraz nowoczesnych maszyn, w tym maszyn stero­wanych numerycznie.W wielu zawodach proponowane wynagrodzenie jest zbyt niskie w stosunku do wykonywanej pracy i moż­liwości pozyskania dochodu z innych źródeł (zatrudnienie w szarej strefie, świadczenia socjalne). W takich zawodach pracodawcy coraz częściej zaczynają zatrudniać cudzoziemców.W zawodach związanych z trudnymi lub szkodliwymi warunkami pracy osoby bezrobotne, z uwagi na zły stan zdrowia często mają, przeciwwskazania lekarskie do pracy w zawodzie.Utrudnieniem w aktywizacji osób z małych miejscowości są problemy z dojazdem do pracy.Część zarejestrowanych bezrobotnych do podjęcia legalnej pracy zniechęcają posiadane zobowiązania fi­nansowe (zadłużenia alimentacyjne, kredyty i pożyczki).

http://podlupa.wup.torun.pl/barometr-zawodow/

POBIERZ dokument przygotowany przez Powiatowy Urząd Pracy

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com